• This topic has 2 odpovede, 1 diskutujúci, and was last updated pred 6 years, 1 month by Jaroslav Stoklasa.
Ukázať 2 vlákna odpovedí
 • Autor
  Príspevky
  • #23263 Odpovedať
   Tibor
   Návštevník

   Dobrý deň chcem sa opýtať, zbadal som u mojich kôz že majú kútiky, vyzerá to ako herpes, najprv to mala jedna pred týždňom a teraz už ďalších päť. Neviem čo s tým mám robiť, ale niečo nie je v poriadku. Keď mi viete poradiť budem rád.

  • #23280 Odpovedať
   Roman
   Návštevník

   Dobrý večer mi sme to mali pri jahnatach používali sme nato niečo ako tinktúry ktorou sa to natieralo skúsim vám zistiť ako sa to volá alebo sa skúste opýtať zverolekár nám to vtedy dostalo 70 jahniat a pomohlo im to dostali to zo sena lebo bolo menej kvalitné prašné

  • #24551 Odpovedať
   Jaroslav Stoklasa
   Návštevník

   Ťažko súdiť bez fotky, ale pravdepodobne ide o "přiměť pyskovú" (česky, oficiálny slovenská názov nepoznám). Je to vírusové ochorenie. Môžu to prenášať aj jedince, u ktorých sa neprajavuje navonok (nedostanú viditeľný opar). Postupne to vymizne a postihnuté zvieratá získajú imunitu. Niekde sa uvádza, že na celý život, niekde, že na jeden dva roky. Starí bačovia to občas natierali malinovým sirupom (domácim) na zmäkčenie a urýchlenie hojenia. Problém môže nastať u mladých zvierat, pokým cicajú. Treba sledovať, či sa to u nich nerozvinie tak, že prestanú cicať. Môže sa to preniesť aj na vemeno, či naopak, matka to má a prenesie to z vemena na pysk mladých. U oviec to za cca 14 dní (niekedy viac) vymizne. Nespôsobuje to dlhodobé problémy. U kôz som to nevidel, tak neviem posúdiť trvanie, ale u oviec to nespôsobuje žiadne problémy, i keď samozrejme ideálne je, keď sa to v chove nevyskytne.

Ukázať 2 vlákna odpovedí
Odpoveď na:Koza má herpes
Vaše údaje: